Lining up for the Endurance Race

2001 Electric Car Race Results

Speed, Maneuverability and Endurance trials were held on the 1/4 mile track at Armstrong High School on May 16, 2001
  • Merit Awards: Each team appoints one student to be on the Merit Award Committee. The students on this committee select an award to give to each car as a certificate that is presented to the team.
  • Drag Race: 3 heats of 3 or 4 cars run a side-by-side 100 yard race followed by a final race for the 4 fastest cars.
  • Slalom Race: each car is timed as it zig-zags through cones that are 10 yards apart, makes a U-turn at the end, and zig-zags back to the start.
  • Endurance Race: teams try to complete the most laps in 45 minutes around the 1/4 mile track, pulling into the pits and changing drivers on each lap.


Here are the Race Day results.
Click on the small image to see full size pictures of the car.
Ecar # 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
School
Armatage Community School
Minneapolis
Sartell School
Sartell, MN
Washington Elementary School
Anoka
North Star Community School
Minneapolis
Webster Open School
Minneapolis
Meadow Lake
New Hope
Loring Community School
Minneapolis
Benjamin Banneker Community School
Minneapolis
Sonnesyn
New Hope
Highlands Elementary School
Edina
Car

Click the photo to enlarge.

Blue Bertha
The Knight
The Flame
Road Stars
Tornado
The Eagle
The Leopard
Dream Team
Wild Thing
Super Silver Slashing Snakes
Merit Award
Best Overall Design
Safest Car Design
Best Paint Job
Best Control Layout
Inventive Motor Design
Best Looking Car
Best Flag Design
Best Use of Materials
Most Unusual Design
Best Paint Job
Teacher
Eric Sisler
Nancy Van Erp
Mike Spanier
Larry Golyer
Kelly Migyanko
Tony Guscetti
Josie Donnelly
Eileen Johansen
David Sapp
Margaret Zimmerman
Cindy Cranell
Wilbur Winkelman
Mentor
Bob Aske
Lee Hart
Clarence Ogborn
Tim Lehn
Earle Parris
Steve Davis
Dave Peichel
Ivan Frost
Rick Cash
Brian Doe
Craig Hedstrom
Lee Hart
Brant Buchika
Aaron Mueller
Heat 1
23.1 sec.
60.0 sec.
27.2 sec.
22.9
.
.
.
.
.
.
Heat 2
.
.
.
.
35.5 sec.
20.1 sec.
115.0 sec.
.
.
.
Heat 3
.
.
.
.
.
.
.
29.5 sec.
64.4 sec.
40.3 sec.
Drag Final
23.6 sec.
.
120.0 sec.
22.3 sec.
.
20.3 sec.
.
.
.
.
.
THIRD
.
FOURTH
SECOND
.
FIRST
.
.
.
.
Slalom
41.8 sec.
111.2 sec.
50.7 sec.
50.9 sec.
57.4 sec.
40.0+10 sec.
56.0+5 sec.
55.0 sec.
102.3 sec.
86.0+5 sec.
.
FIRST
.
THIRD
FOURTH
.
SECOND
.
.
.
.
Endurance
32 laps
8 laps
11 laps
10 laps
14 laps
36 laps
12 laps
24 laps
10 laps
26 laps
.
8.0 miles
2.0 miles
2.75 miles
2.5 miles
3.5 miles
9.0 miles
3.0 miles
6.0 miles
2.5 miles
6.5 miles
.
SECOND
.
.
.
.
FIRST
.
FOURTH
.
THIRD

Congratulations to All!



Back to the B*E*S*T Home Page