Lining up for the Endurance Race

2002 Electric Car Race Results

Speed, Maneuverability and Endurance trials were held on the 1/4 mile track at Armstrong High School on May 18, 2002
  • Merit Awards: Each team appoints one student to be on the Merit Award Committee. The students on this committee select an award to give to each car as a certificate that is presented to the team.
  • Drag Race: 3 heats of 3 cars run a side-by-side 100 yard race followed by a final race for the 4 fastest cars.
  • Slalom Race: each car is timed as it zig-zags through cones that are 10 yards apart, makes a U-turn at the end, and zig-zags back to the start.
  • Endurance Race: teams try to complete the most laps in 45 minutes around the 1/4 mile track, pulling into the pits and changing drivers on each lap.


Here are the Race Day results.
Click on the small image to see full size pictures of the car.
Ecar # 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
School
Sartell School
Sartell, MN
Sonnesyn
New Hope
Benjamin Banneker Community School
Minneapolis
Pilgrim Lutheran School
Minneapolis
Washington Elementary School
Anoka
Webster Open School
Minneapolis
Loring Community School
Minneapolis
MCGT Homeschooler
Burnsville
NE Home School
N. St. Paul
North Star Community School
Minneapolis
Car

Click the photo to enlarge.

ACE
America 1 Jaguars Truckasaurus II Lightning Speeding CarPet Piper Greyhounds Ladiator Road Stars
Merit Award
Most Desirable Seat
Inventive Steering
Best Looking Car
Inventive Wheels
Inventive Motor Design
Safest Car Design
Best Sportsmanship
Most Creative
Most Unusual Design
Best Flag Design
Teacher
Joanne Larson
Mary Hansen
Margaret Zimmerman
Beth Cieslak
Jon Voss
Larry Golyer
Josephine Donnelly
David Sapp
Bry Conley
Mike Whalen
parents
Karrie Blees
Natalie Yun
Bill Pfaffendorf
Mentor
Lee Hart
Brant Buchika
Craig Hedstrom
Bob Aske
Clarence Ogborn
Tim Lehn
Dave Peichel
Ivan Frost
Cory Grabinger
Lee Hart
Scott Fleming
John Drechsel
Earle Parris
Steve Davis
Heat 1
not ready
20.2 sec.
24.3 sec.
16.1
 
 
 
 
 
 
Heat 2
 
 
 
 
22.1 sec.
17.3 sec.
20.6 sec.
 
 
 
Heat 3
 
 
 
 
 
 
 
22.4 sec.
25.0 sec.
20.7 sec.
Drag Final
 
20.2
 
15.8 sec.
 
16.8 sec.
20.2 sec.
 
 
 
 
 
THIRD
 
FIRST
 
SECOND
FOURTH
 
 
 
Slalom
71.7 sec.
42.0 sec.
43.6 sec.
39.1 sec.
40.5 sec.
38.1 sec.
43.3+5 sec.
42.9 sec.
180 sec.
43.3 sec.
 
 
FOURTH
 
SECOND
THIRD
FIRST
 
 
 
 
Endurance
5 laps
11 laps
25 laps
27 laps
14 laps
33 laps
10 laps
21 laps
19 laps
25 laps
 
1.25 miles
2.75 miles
6.25 miles
6.75 miles
3.5 miles
8.25 miles
2.5 miles
5.25 miles
4.75 miles
6.25 miles
 
 
 
THIRD
(TIE)
SECOND
 
FIRST
 
 
 
THIRD
(TIE)

Congratulations to All!



Back to the B*E*S*T Home Page