2003 Electric Car Race Results

Speed, Maneuverability and Endurance trials were held on the 1/4 mile track at Armstrong High School on May 17, 2003
  • Merit Awards: Each team appoints one student to be on the Merit Award Committee. The students on this committee select an award to give to each car as a certificate that is presented to the team.
  • Drag Race: 3 heats of 4 cars run a side-by-side 100 yard race followed by a final race for the 4 fastest cars.
  • Slalom Race: each car is timed as it zig-zags through cones that are 10 yards apart, makes a U-turn at the end, and zig-zags back to the start.
  • Endurance Race: teams try to complete the most laps in 45 minutes around the 1/4 mile track, pulling into the pits and changing drivers on each lap.


Here are the Race Day results. 11 cars were in the races, car #4 was not finished in time.
Ecar # 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12
School
Nellie Stone Johnson
Mpls, MN
Loring Community School
Minneapolis
Sonnesyn
New Hope
Shingle Creek
Plymouth Creek
Washington Elementary School
Anoka
Sartell School
Sartell, MN
Longfellow Community School
North Star Community School
Minneapolis
Webster Open School
Minneapolis
Pilgrim Lutheran School
Minneapolis
Car NSJ#1 Loring Leopard The Storm Falcon 5 PCBC 2003 Sonic 7 Midnight Mayhem White Dragon NS Cruiser Friction Fighters Ruff Riders
Merit Award
Most Inventive Design
Best Overall Design
Best Use of Materials
Inventive Brakes
Safest Car Design
Inventive Steering
Most Inventive Wheels
Best Looking Car
Most Desireable Seat
Best Paint Job
Inventive Motor Design
Teacher
Amy Sellers
Christina Sobaski
Stafford Guttenecht
Mary Hansen
Duane Adams
Sherri Berg
Helen Chen
Larry Golyer
Joanne Larson
Margaret Zimmerman
Bill Pfaffendorf
Natalie Yun
Josephine Donnelly
Jon Voss
Mentor
Dan Madsen
Bill Brown
Phil Readio
Peter Stolt
Mike Hansen
Cory Grabinger
Bob Schlosser
Tim Lehn
Clarence Ogborn
Lee Hart
Craig Hedstrom
Earle Parris
Steve Davis
Matt Zabik
Brent Knoll
Bob Aske
Heat 1
 
38.8 sec.
23.4 sec.
39.2 sec.
23.1 sec.
 
 
 
 
 
 
Heat 2
 
 
 
 
 
22.5 sec.
39.6 sec.
 
19.6 sec.
 
 
Heat 3
did not finish
 
 
 
 
 
 
23.3 sec.
 
41.5 sec.
17.1 sec.
Drag Final
 
 
 
 
23.0 sec.
20.7 sec.
 
 
18.0 sec.
 
17.0 sec.
 
 
 
 
 
FOURTH
THIRD
 
 
SECOND
 
FIRST
Slalom
162.5 sec.
157.5 sec.
49.6 sec.
54.5 sec.
46.3 sec.
51.5 sec.
154.5 sec.
45.4 sec.
59.8 sec.
42.1 sec.
37.5 sec.
 
 
 
 
 
FOURTH
 
 
THIRD
 
SECOND
FIRST
Endurance
1 laps
18 laps
22 laps
1 laps
31 laps
20 laps
18 laps
25 laps
13 laps
19 laps
23 laps
 
0.25 miles
4.5 miles
5.5 miles
0.25 miles
7.75 miles
5.0 miles
4.5 miles
6.25 miles
3.25 miles
4.75 miles
5.75 miles
 
 
 
FOURTH
 
FIRST
 
 
SECOND
 
 
THIRD

Congratulations to All!



Back to the B*E*S*T Home Page