2007 Electric Car Race Results

Speed, Maneuverability and Endurance races were held at the Becker H.S. field house track on May 19, 2007
  • Merit Awards: each team appoints one student to be on the Merit Award Committee. The students on this committee select an award to give to each car as a certificate that is presented to the team.
  • Drag Race: a side-by-side race, 3 heats followed by a final race for the 4 fastest cars.
  • Slalom Race: each car is timed as it zig-zags through cones that are 10 yards apart, makes a U-turn at the end, and zig-zags back to the start.
  • Endurance Race: teams try to complete the most laps in 45 minutes around the track, pulling into the pits and changing drivers on each lap.


Here are the Race Day results.
Click on the small image to see full size pictures of the car.
Ecar # 1 2 3 4 5 6 7
School
Sartell 6th
Sartell
Sartell 5th
Sartell
North Star
4-5th Mpls
Sonnesyn 5th
New Hope
Becker 5th
Becker
Riverview 5th
Brooklyn Park
Riverview 5th
Brooklyn Park
Teacher
Barb Rosene
Barb Rosene
Bill Scheible
Mary Hansen
Kathy Wiant
Larry Golyer
Larry Golyer
Mentor
Lee Hart
Lee Hart
Steve Davis
Earle Parris
Tom Singleton
Gabe Bergman
Ron Brown
Lee Hart
Mike Hanson
Tim Lehn
Mike Hanson
Tim Lehn
 
Car

Click the photo to enlarge.

Low
Rider

High Rider

Cheata

Blue
Lightning

The Saint

Super Babie
Buggie Racer

Flaming
Scooter
Merit Award
Best Use of Materials
Most Creative Steering
Best Paint Job
Most Inventive Wheels
Best Seat Design
Most Creative Brakes
Best Use of Wheels
 
Heat 1
19.5 sec
 
17.3 sec
 
 
 
Heat 2
 
 
 
26.1 sec
 
 
24.7 sec
Heat 3
 
28.2 sec
 
 
23.2 sec
23.6 sec
 
Drag Final
18.4 sec
 
17.0 sec
 
25.4 sec
23.8 sec
 
 
SECOND
 
FIRST
 
FOURTH
THIRD
 
 
Slalom
40.0 sec
62.8 sec
42.8 sec
55.9 sec
53.6 sec
56.5 sec
58.5 sec
 
FIRST
 
SECOND
FOURTH
THIRD
 
 
 
Endurance
49 laps
20 laps
38 laps
35 laps
38 laps
17 laps
15 laps
 
FIRST
FOURTH
SECOND
(TIE)
THIRD
SECOND
(TIE)
 
 

Congratulations to All!



Back to the B*E*S*T Home Page